A vármegyei számos olyan értékkel bír, amelyeket meg kell őrizni az utókornak, az utánunk jövő generációknak. A vármegyei értéktár munkája révén immár 186 elemből áll a színes paletta.
Újabb értékek kerültek be a vármegyei értéktár igen gazdag repertoárjába. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár Bizottság idei utolsó ülésén, december 11-én újabb öt értéket vettek fel a listára. A bizottság üléséről csütörtökön tartott sajtótájékoztatót a vármegyeházán Baracsi Endre, a bizottság elnöke. A tájékoztatón elmondta, nagyon sűrű volt az idei esztendő, és az idén 18 új értékkel gazdagodott a vármegyei értéktár.
Kulturális örökségünket őrzi a vármegyei értéktár
Többek között a tyukodi táncok, a TÉKA Népművészeti Tábor, a geszterédi aranyszablya, a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar, vagy éppen a Móricz Zsigmond színház épülete is gazdagítja a vármegyei értéktárat. Az idei bővüléssel immár 186 elemet számlál az értéktár. Bár ez elsőre soknak tűnhet, mi egyáltalán nem így gondoljuk. Rengeteg olyan érték van, amivel foglalkozni kell, életben tartani, és megőrizni az utókornak. Ez egy óriási és folyamatos munka, ám az értékek felvétele mellett programokat is szervezünk – tudatta Baracsi Endre.
Az idén vetélkedőt is tartottak a vármegyei értékekből, sőt már a következő esztendőben esedékes verseny online fordulója is lezárult. Több mint 60 csapat nevezett, s az első forduló után kialakult a jövő elején megrendezendő középdöntő mezőnye.
Öt új elem az értéktárban
Egy kiadványon is dolgozunk, ami az értéktár természeti értékeit mutatja be, és reményeink szerint a jövő év elején be is mutathatjuk a nagyközönségnek. A legutóbbi ülésünkön felvettük az értékek közé a nyíregyházi születésű legendás öttusázó, Hegedüs István emlékezetét. A kiváló sportoló életművét emléktábla is őrzi Nyíregyházán, és sajnos az 1956-os események áldozata lett. Farkas József múzeumigazgató emlékezete is része immáron az értéktárnak. Ő volt a mátészalkai Szatmári Múzeum alapítója, a munkásság rendkívül különleges és egyedülálló. Olyan örökséget hagyott maga után, amit mindenképpen meg kell őrizni az utókornak. A Szatmári Múzeumhoz kötődik a következő érték is: az egykori Péchy-palota, ami jelenleg a múzeum épülete volt a lakóhelye a főispánnak a trianoni döntés után. Később e palotában nyílt meg a Szatmári Múzeum. A legutóbbi ülésen került az értékek közé a Vay kúria – Rácz kastély – Kastélyszálló és kertje. A magántulajdonban lévő épület igen gazdag örökséggel bír. Az forradalom és szabadságharc bukása után, 1849-ben Vay Mihály gróf sok menekülő forradalmárnak és szabadságharcosnak nyújtott menedéket. Itt bujdosott többek között Vörösmarty Mihály is. Az idei utolsó felvett érték a Szalkai-Swartz ház, ami az első villamosított lakóépület volt hazánkban. Nem az épület, hanem az azt övező kulturális érték a legfigyelemreméltóbb. New Yorkkal egy időben, és hazánkban elsőként 1888-ban gyulladt fel Mátészalkán az elektromos közvilágítás – mutatta be a legutóbb felvett értékeket Baracsi Endre.
Forrás: www.szon.hu